Terapia poznawczo-behawioralna – kiedy warto ją stosować?

Terapia poznawczo-behawioralna to nowoczesne podejście w terapii różnego rodzaju zaburzeń. U podstaw tej formy terapii leży przekonanie, że wszelkie uczucia człowieka wpływają nie tylko na jego myśli, ale też na jego zachowania. Trudno temu zaprzeczyć. Problem pojawia się jednak, kiedy zakorzenione przekonania są na tyle błędne, że stają się przyczyną poważnych problemów – na przykład takich zaburzeń odżywiania, jak anoreksja czy bulimia. Terapia poznawczo-behawioralna może okazać się wtedy niezwykle pomocna.

Czasem pomoc doświadczonego terapeuty można być nieoceniona, niezależnie od problemu, z jakim boryka się pacjent. Terapia poznawczo-behawioralna z powodzeniem wykorzystywana jest w przypadku wielu różnych schorzeń emocjonalnych. Terapia taka zakłada, że dzięki odpowiednim działaniom można zmienić podstawowe założenia, którymi kieruje się pacjent. W ten sposób można wyeliminować nawet bardzo poważne problemy, takie jak wspomniane zaburzenia odżywiania. 

Terapia poznawczo-behawioralna sprawdzi się przy wielu różnych zaburzeniach, na przykład w przypadku poważnych traum, zaburzeń odżywiania, problemów w nawiązywanie kontaktów, trudności z utrzymaniem relacji, a także w przypadku dorosłych dzieci alkoholików. Terapia poznawczo-behawioralna może okazać się pomocna także przy codziennych problemach, jak silny stres podczas wystąpień publicznych czy trudno z radzeniem sobie z nadmiarem obowiązków. Kluczowe jest jednak znalezienie doświadczonego terapeuty, który przeprowadzi całą terapię w odpowiedzi sposób.